ARCHIV – Svišti

Letní tábor Svišťů 2019

Doputoval Odysseus zpátky na rodnou Ithaku? Co uniklo z Pandořiny skříňky? Přežil Perseus litý boj s Medusou?

Svišti by na tyto otázky odpověděli bez problémů! Právě Staré řecké báje a pověsti byly tématem každoročního tábora. I tento rok se děti zabydlely v chatkách na táborové základně nedaleko Veverské Bítýšky. Právě toto tábořiště se během 10 krásných červencových dnů proměnilo k nepoznání!

První den jsme zjistili, jak mohou být bohové zlí a urážliví. Mocný Zeus na nás seslal potopu a my bojovali o holý život. Dalšího dne jsme zasedli u Paridova soudu a díky správné odpovědi na otázku „Která bohyně je nejkrásnější?“ mu pomohli získat Helenu. To se však nelíbilo Heleninu manželovi, a tak došlo k válce. Trojský kůň, které ho jsme vytvořili a následně jím obelstili Trójany, nám zajistil cestu domů.

Taková a mnohá další dobrodružství provázely děti po celou dobu a na konci tábora na ně čekala zasloužená sladká odměna. Letošní tábor, jak by se mohlo na první pohled zdát, nebyl pouze o soupeření mezi týmy, ale snažil se i o rozvíjení vědomostí. Ať už šlo o znalost rostlin, morseovky, uzlů anebo jak správně třídit odpad.

Jeden den jsme také jeli na výlet do Edenu – zábavního a vzdělávacího parku v Bystřici nad Pernštejnem, který byl vítaným zpestřením jinak hrdinného klání. Děti se zábavnou formou dozvěděli o životě na statku, chovu hospodářských zvířat, pěstování plodin a zemědělské technice. Velký důraz byl i kladen na ekologii a různé škůdce. Výlet jsme si moc užili!

Celková atmosféra tábora byla skvělá. Škoda jen že to uběhlo tak rychle. Ale to se dá brát jako důkaz, že vše proběhlo bez obtíží a žádný Damoklův meč nad námi nevisel.


Pravidelná setkání Svišťů ve školním roce 2019

Permonium Oslavany

V sobotu 18.5. 2019 vyrazili táborníci s vedoucími Ojdou, Míšou a Kiky na druhý předtáborový sviští výlet – tentokrát do Permonia v Oslavanech u Brna. Počasí se vydařilo a dlouhou cestu vlakem i autobusem hravě zvládli.

V Permoniu si užili spoustu legrace, jak v různých bludištích, prolézačkách a skluzavkách, tak dokonce i na těžní věži, která momentálně slouží jako vyhlídka do okolí, a jako drobné muzeum. Díky tomu si zde zadováděli, ale také se dozvěděli zajímavosti o zdejším okolí prostřednictvím místních pověstí. V areálu strávili zhruba tři hodiny, a poté se vydali na cestu zpět. Chvíli čekání na vlak pak vyplnili ještě několika hrami, které si společně také velmi užili!
Všechny fotky z akce najdete zde.

Na příští setkání se těšíme již na táboře!

VIDA! Science centrum

V neděli 14.4. vyrazila skupinka osmi táborníků s vedoucími Pepou a Verčou do brněnského Vida science centra.

Nepříznivé nedělní počasí účastníkům tentokrát vůbec nevadilo, protože uvnitř vědeckého parku se odpoledne stalo velmi hravým a zábavným. Děti si mohly vyzkoušet vše interaktivně, vzít si věci do ruky, objevovat a zapamatovat si spoustu nových informací formou hry. Vedoucí se rovněž aktivně zapojili do zkoumání a pomáhali dětem s pochopením některých jevů. Každý účastník si přišel na své, někoho zaujaly více fyzikální jevy, například magnety a elektřina, některým se nejvíce líbilo zkoumat, jak funguje lidské tělo. Vše bylo samozřejmě přizpůsobeno věku dětí. Vedoucí společně s dětmi strávili v centru dvě a půl hodiny, které utekly jako voda.

Návštěva Vida byla prvním letošním společným setkáním. Příští měsíc nás čeká celodenní výlet do Permonia.


Letní tábor Svišťů 2018letak

Letošní ročník letního tábora Mladých Svišťů proběhl v termínu od 7. do 21. 7. 2018 na táborové základně Veverská Bítýška. Letošní téma pro Sviště bylo velmi netradiční – během dvou týdnů jsme proletěli celým rokem. Každý den byl věnován jednomu měsíci, děti tak společně s vedoucími probrali důležité dny a svátky a v rámci odpoledních i dopoledních her jsme se zastavili u některých důležitých historických událostí naší země. Pro děti byl také naplánovaný výlet na Dalešickou přehradu. V ranních hodinách nás odvezl autobus přímo na místo, kde na nás čekala paní průvodkyně a provedla nás venkovními prostory Dalešické přehrady a zároveň nám vysvětlila, jak vše funguje. Poslední den vycházel na měsíc prosinec, zakončení tábora tak mělo příjemnou atmosféru vánočních svátků a všechny týmy si rozbalily připravené dárky.  Děti také dostaly možnost napsat ostatním účastníkům krátký vzkaz, čehož se aktivně ujaly a vytvořily opravdu milá psaní. Letošní ročník byl opravdu velmi povedený a vedoucí tak mohli odjíždět z tábora s pocitem dobře odvedené práce. Více informací o letním táboře najdete zde nebo na našem svištím facebooku.

Pravidelná setkání Svišťů ve školním roce 2018

Sloupsko – Šošůvské jeskyně

Dne 2.6.2018 vyrazila výprava Svišťů s vedoucími Kubanem a Verčou na výlet do Sloupsko – šošůvských jeskyní.

Z Brna jsme vyrazili už v devět hodin ráno, protože nás čekala dlouhá cesta vlakem a autobusem. Cestování jsme si však ukrátili vymýšlením pohádky a slovní kopanou, a než jsme se nadáli, byli jsme na místě. Ve Sloupu nás čekalo milé překvapení, kromě prohlídky jeskyní byl na místě zrovna sraz motorkářů! Viděli jsme spoustu různých motorek, starých, nových i krásně barevných. Mimo jiné jsme se také mohli podívat na hasičské auto, různá policejní auta a motorky a na záchranku. Záchranáři nám ukázali, jak se správně sundává motorkářská helma při nehodě, a také nás učili resuscitovat, což si někteří hned vyzkoušeli.

Před vstupem do jeskyně jsme si všichni dali svačinku na posilněnou, také jsme se pořádně přioblékli, protože v jeskyních bylo jenom sedm stupňů a vyrazili jsme na prohlídku. Jeskyně byly opravdu krásné, dozvěděli jsme se spoustu informací o krápnících, poslechli si, jaká je v nich ozvěna, a dokonce jsme se podívali, jak vypadá opravdová jeskynní tma. Viděli jsme tři propasti a zdolali 202 schodů! Po návratu na denní světlo jsme stihli navštívit i suvenýry a dát si zmrzlinu. Pak už nás čekala jenom cesta zpátky a ve čtyři hodiny návrat na Hlavní nádraží.

Na fotky z výletu se můžete podívat zde.

Tímto výletem jsme se zároveň zapojili do celosvětové výzvy YMCA (Kilometry pro YMCA) a naše desetičlenná skupina ušla dohromady 20 km!

Dinopark Vyškov

V sobotu 21. dubna vyrazili Svišti do DinoParku Vyškov. Ráno se celá devítičlenná skupina dětí a vedoucí Pepa, Honza a Josh setkali na brněnském nádraží a dobrodružství mohlo začít!

Vlak nás dovezl přímo do nedalekého Vyškova, kde jsme nastoupili do dalšího dopravního prostředku, tentokrát do speciálního vláčku DinoExpres.
Za velkou bránou na nás už čekaly druhohory! Procházeli jsme se přímo mezi obrovskými modely dinosaurů v životní velikosti. Někteří se hýbali a vydávali zvuky, mohli jsme si na ně sáhnout, vyfotit se u nich a porovnat s nimi vlastní výšku a samozřejmě se dozvědět spoustu informací. Také jsme viděli krátký 4D film s příběhem o dinosaurech a zdálo se nám, že se nacházíme přímo uprostřed dinosauřího světa!
Poté jsme se posilnili pořádnou svačinou, protože nás opět čekala cesta DinoExpresem, tentokrát do ZOO Vyškov. Měli jsme dostatek času prohlédnout si živá zvířátka, a dokonce si i zařádit na dětském hřišti. Nakonec nás čekala jenom cesta vlakem zpátky do Brna, kde se už na nás a naše zážitky těšili rodiče.

Sobotní dobrodružství uběhlo přímo rychlostí běžícího tyranosaura, už teď sevšak těšíme na další výlet, v květnu vyrazíme do Sloupsko-šošůvských jeskyní!

Na fotky z výletu se můžete podívat zde.


Pravidelná setkání Svišťů ve školním roce 2017

Zoo Jihlava

V pátek 27. 10 . jsme se společně se Svišti vydali do Zoo Jihlava. Výlet to byl velice vydařený. Za shrnutí výletu děkujeme Štěpánovi Oubělickému, který je autorem následujícího textu. Fotky z akce zde.

Prolog: Nádherného čtvrtečního večera seděly dvě děti v křelech a dívaly se na svůj oblíbený pořad. Rodiče si stoupli před děti, jako by jim chtěli oznámit smrt babičky. Ovšem řekli něco mnohem horšího, že zítra v 7:00 pojedou s Anče a Pepou do Zoo Jihlava. Ráno vstaly a ještě si zkoušely kamenem zlomit  nohu, bohužel neuspěly. Daly si snídani – pizzu s ANČovičkami, tu ale nechtěly a tak si daly suchý rohlík. Na nádraží se sešly s Ančou a tak to začalo…

Ráno v sedm hodin jsme se sešli na hlavním nádraží, bloudili jsme podchody až na správnou kolej. Nasedli jsme do vlaku a čekali až sebou cukne a vyjede. Naše deseti člená skupina zabrala dvě kupé. Jedno kupé pro starší a druhé pro mladší. Ve „starším“ kupé bylo teplo a dvě holky z naší skupiny chtěly tmu, takže začaly prosit pána naproti aby zatáhl na své straně. On měl ale sluchátka a neslyšel. Pořád jsmě ale na něj mluvili, ačkoli nám neodpovídal.

Po dvou hodinách ve smradlavém kupé jsme se dostali ven. Bylo nádherně, alespoň to tvrdili vedoucí, děti si ale kryly hlavy deštníky a postupovaly za sebou dál.

Když jsme se dostali do Zoo Jihlava, Anče koupila vstupenky a šli jsme na zvířata. Bohužel první zvíře, které jsme uviděli byl mrtvý ledňáček. Potom si Štěpán všml, že ze skály spadl IRBIS (nebo také Ibis či Sibiř, Svišti 27. 10. 2017). Šli jsme dále ale stále jen Irbis a ta samá cedulka. Dále jsme ucítili rybinu. Anče ale pronesla: „To nebude rybina…“ a měla pravdu. Byli to ptáci, ale byli ve vodě, takže jsme měli trochu pravdu. Potom jsme šli k výběhu medvědů, kde si někteří mysleli, že to je převlečený člověk, protože tak medvěd vážně vypadal. V krásném pavilonu byli krokodýli, ryby, plazy, hmyz a brouci.

Poté co jsme vyšli z pavilonu už jsme se všichni těšili, že míříme k tobogánu. První kdo tobogán sjel byl Tolík. Sjel v pořádku a stejně tak Eliška. Všichni přesvědčovali Anče aby jela a ta nakonec podlehla. Když jsme všichni dojeli, přišla Marta (mamka Tolíka, Vangelky a Sofinky) a řekla: „Tolíku, ty máš ale mokrý kalhoty“. Mířili jsme do Indiánské vesnice kde Štěpán učil děti co je to WC. Ostatní šli za kozami. Vypráví Vangelka: “ Když jsme přišli ke kozám, tak jsem měla hrozně bahnitý ruce, nevěděla jsem kam si to utřít. Anče mi řekla, ať si to utřu do té kozy.“ Pokračuje Štěpán.

Po návratu od koz jsme pokračovali dál. Šli jsme k opičkám, jedna hodila „bobo“ na sklo – FUJ. Opice začaly ječet, ale všichni se otočili na Elišku, protože si mysleli, že ty zvuky vydává ona, jak se těší na suvenýry. Nakonec jsme zjistili, že to opravdu dělají opice. Všichni byli zakoukaní do opic, zatímco Tolík chtěl skočit ze schodů. Naštěstí vedoucí Tolíka zachránili. Vangelka chtěla na WC, ale mámě to bylo jedno. Elišce se splnil sen, protože jsme šli do suvenýrů. Velmi vlezlá paní začala podstkovat dětem šunty. Po úspěšném útěku ze suvenýrů jsme se šli podívat na tuleně a vydry.

Další na seznamu byl hrošík. Když jsme přišli k výběhu všichni hledali hlavu, bohužel výhled nám zakrývala jeho zadní část. Po hrošíkovi jsme šli na ovce. Po ovcích začalo pršet a šli jsme na klokany. Upřímně, moc vámIMG_20171030_154939 o nich neřeknu, protože na ně bylo vidět jen malým okýnkem. Potom přišla nejlepší podívaná – ŽIRAFY. Jejich výběh byl nádherně prosklený, takže do něj všichni viděli a obdivovali krásu zvířat. Po žirafách jsme ze Zoo odešli.

Na zastávce Brněnský kopec jsme se dlouho nezdrželi, protože se tam nedaly koupit jízdenky. Takže jsme museli až na náměstí, kde se daly koupit, ovšem my jsme nevědeli kde. Anče musela až na druou stranu náměstí, kde je opatřila. Mezitím tam projel jeden trolejbus a my si uvědomili, že s naším časem je to špatné a možná nestihneme vlak. Naštěstí se Pepa podíval na jízdní řád a vlak měl 16 minut zpoždění a my vše stihli. Ve vlaku netr valo dlouho sehnat kupé. Ale přece jen se něco stalo. V kupé jsme si sedli a s Ančou začali psát tento příběh…

Lamacentrum Brno

V sobotu 20. května vyrazili Svišti za živými zvířátky do Lamacentra na Hádech. Viděli jsme však nejen lamy, ale také kozy s kůzlátky, králíky a ovečky. Vedoucí  Verča a Pepa si děti převzali na Staré Osadě a poté s nimi ještě popojeli několik zastávek na Červený písek. K Lamacentru jsme museli zdolat pořádný kopec. Nejdříve jsme navštívili kozy a kůzlátka, které jsme si mohli pohladit. Pak jsme se přesunuli ke králíkům, nakrmili je mrkví, a také jsme se podívali na ovečky. Potom už na nás čekaly lamy! Dozvěděli jsme se o nich několik zajímavostí a samozřejmě bylo nutné dodržovat určitá bezpečnostní pravidla. Například nesmíte chodit k lamám chodit zezadu, dělat prudké pohyby nebo je hladit po hlavě! Zato ale děti mohly lamy krmit, což se moc líbilo oběma stranám. Počasí bylo sice chladnější, naštěstí jsme ale nezmokli a výlet se opravdu povedl! Všem účastníkům děkujeme!

Už se na Vás moc těšíme, tak ahoooj na táboře!

Za tým vedoucích Verča

Anthropos Brno

V pátek 21.4.2017 jsme se vydali na pravěkou výpravu do Anthroposu. Na obrovského mamuta se sice vypravila jen hrstka nejodvážnějších, ale i tak se nám v pravěku moc líbilo!

Sraz jsme měli přímo v Pisárkách u Anthroposu, kde na nás čekal průvodce přímo nabitý informacemi. Viděli jsme nejen mamuta, ale také jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o pravěkých lidech! Co sbírali a lovili, kde bydleli, jak vypadali, co vyráběli. Pazourek jsme si dokonce mohli vzít sami do ruky. V závěru exkurze jsme se dokonce mohli podívat na úžasné jeskynní malby! Pro kontrolu pozornosti dětí si opět vedoucí připravili pracovní listy k vyplnění a malování.

Dnes jste se mohli potkat s Verčou, Honzou a Pepou 🙂

Památník Leoše Janáčka v Brně

V sobotu 25.3. jsme se společně se Svišti vydali do památníku Leoše Janáčka v Brně. Sraz jsme měli ve 3 hodiny na České „pod koněm“. Nakonec se nás bohužel sešlo jen 6, ale to nám náladu vůbec nezkazilo! Užili jsme si to totiž patřičně i tak.

Po krátké cestě jsme došli k domku pana Janáčka. A tam to začalo! Uvnitř na nás čekala milá paní průvodkyně, která nám popovídala o životě a dílech Leoše Janáčka. Viděli jsme vitríny s jeho operami  – Její pastorkyňa, Výlety pana Broučka, Káťa Kabanová – ale nejvíce nás zajímala opera LIŠKA BYSTROUŠKA! Pustili jsme si ji na videu, a k tomu nás čekal úkol. Vyplnit pracovní listy. Museli jsme odpovědět na spoustu záludných otázek, jako například KDO napsal Příhody Lišky Bystroušky, KOLIK a JAKÉ hrají v opeře nástroje či CO je tam postavy. Vše jsme samozřejmě správně vyplnili. P1100432

V památníku jsme si také prohlédli autentickou Janáčkovu pracovnu. Exkurze se nám moc líbila a těšíme se na další! V dubnu nás čeká návštěva Anthroposu,v květnu pak Lamacentrum a konečně v červenci náš tábor!!

Fotky a další informace k akcím též na naší FB skupině