Brundibár z ghetta a hudební pohádka Kouzelné housličky

Brundibár z ghetta a hudební pohádka Kouzelné housličky

Středa / 24. 5. 2017

16:30 – 17:00
Meeting Brno Point, Moravské náměstí

V červnu roku 2015 brněnská veřejnost nadšeně tleskala dvacítce romských dětí, které statečně vystoupily v Divadle na Orlí v inscenaci opery Hanse Krásy Brundibár. Z podnětu a za umělecké účasti operního pěvce Josefa Škarky se tehdy podařilo něco skoro zázračného. Po náboru na školách v tzv. vyloučené lokalitě se rozběhl kolotoč zkoušek a soustředění, individuální výuky zpěvu a intenzivních příprav.
Do projektu se zapojily jak děti, které vyrůstaly v těch nejhorších podmínkách, jaké tzv. brněnský Bronx nabízí,
tak i děti z vzorných funkčních rodin, v nichž se jim dostávalo maximální pozornosti a péče. Ty první se zapojily, protože jejich rodičům bylo jedno, co ve svém volném čase dělají (a na některé z nich se do divadla ani nikdo blízký nepřišel podívat), ty druhé přihlásili jejich rodiče, protože si vážili příležitosti, která se jejich dětem nabízela: vyzkoušet si divadelní práci pod vedením profesionálních umělců.
Všechny tyto děti se po velkém výkonu děkovaly a sklízely zasloužené uznání.

Na tuto událost navázala další pravidelná činnost. Po dvou letech vám děti předvedou malou ukázku z již třetího představení, na kterém právě pracují. Tentokrát jde o romskou pohádku Kouzelné housličky, která vznikla v režii Lindy Keprtové a v taneční choreografii Moniky Balogové.

Představení vzníká za podpory MMB a MK ČR.